Edukacyjne aplikacje na smartfona dla dzieci i młodzieży
*Aktualizacja: 15.07.2020
Ponad 100 aplikacji na smartfona i tablet dla dzieci i młodzieży (nastolatków) przydatnych zarówno w domu, jak i szkole.
Celem mojego wpisu nie jest podanie fachowych treści odnośnie korzystania przez dzieci i młodzież z tabletów i smartfonów, ale rozbudzenie w tym kierunku ciekawości i odpowiedzialności, a przede wszystkim - podanie przykładów aplikacji, które możemy zaproponować młodym ludziom, aby rozwijali się kreatywnie, ćwiczyli mózg, umiejętności zdobyte w szkole czy rozwijali swoje zainteresowania.
Photo by Patricia Prudente on Unsplash |
Rodzice czy dziadkowie czasem obawiają się technologii, bo za nią nie nadążają i nie wiedzą, jak z niej korzystać. Mama lub tata nie musi wiedzieć wszystkiego i na wszystkim się znać.
Rada: Rodzice lub dziadkowie mogą pozwolić dziecku wytłumaczyć im, co robi za pomocą danego sprzętu, jak z niego korzysta. Może wspólnie dojdą do wniosku, do czego mamie lub tacie może przydać się tablet.
Młody człowiek powinien mieć od początku wytyczone granice czasowe dotyczące korzystania z poszczególnych sprzętów. Jeśli chce np. zagrać - może to być pół godziny (dla zapalonego gracza to bardzo mało) albo analogicznie do czasu lekcyjnego - 45 minut. Dzięki temu użytkownik nauczy się, ile czasu mija (i jak szybko!) podczas wciągających zajęć.
Uważam, że nie należy robić z technologii zakazanego owocu, bo wiadomo... Raczej warto na każdym etapie starać się pokazać, że dany sprzęt ma być dla człowieka pożyteczny i służyć:
- kreowaniu,
- ułatwianiu życia,
- upraszczaniu zdobywania wiedzy,
- rozbudzaniu ciekawości,
- zdobywaniu umiejętności.
Myślę też, że nie powinien być narzędziem do zabijania czasu lub pożądaną przez dziecko nagrodą.
W kontakcie z komputerem, tabletem, smartfonem powinno się uczyć młodego człowieka świadomości: poświęcanego czasu, dobierania treści, programów, gier, aplikacji. Nie wyeliminujemy tych sprzętów z życia, ale jest szansa na naukę rozważnego korzystania z nich.
Przy tym, uważam, że dopóki dziecko nie potrafi podejmować decyzji i odczuwać konsekwencji ograniczenia korzystania np. z tabletu, nie powinno mieć niczego takiego w swoich rączkach. Rodzic może coś włączyć, podać i kropka. Sześcio- czy siedmiolatek może dobierać coś samodzielnie z danych mu do wyboru możliwości. Powinien umieć zastosować się też do wyznaczonych mu ram czasowych. Nieprzestrzeganie zasad powinno mieć swoje konsekwencje np. w skróceniu czasu z 30 do 20 minut korzystania w następny dzień. Od tego też powinien zależeć zakup np. smartfona na własność.
W razie wątpliwości polecam zasięgnąć wiedzy ze strony Mama Tata Tablet lub u innych profesjonalistów oraz zapoznanie się z ograniczeniami, dotyczącymi zakładania przez dzieci kont e-mailowych czy na portalach społecznościowych, np.:
- W Polsce własnym kontem Google można zarządzać po ukończeniu 16. roku życia. Dla młodszych istnieją dwie możliwości: konto Family Link zarządzane z pomocą rodziców lub G Suite dla Szkół i Uczelni. Zwykłe konto Google może prowadzić do sięgania po treści nieprzeznaczone dla dzieci.
Poniżej przedstawiam propozycje aplikacji związanych z różnymi dziedzinami, które w niejednym przypadku mogą być świetną zabawą także dla dorosłych. Część z nich nie wymaga rejestracji, do innych może się przydać konto Gmail. Wszystkie są darmowe albo mają darmową, satysfakcjonującą wersję. Starałam się także wybrać aplikacje, w których reklamy nie są zbytnio nachalne i nie traci się na nie wiele czasu, jeśli się ich nie włączy (np. w celu otrzymania szybciej jakichś dodatkowych punktów w grze).
Informacja: w Google Play aplikacje w większości posiadają oznaczenia PEGI (Pan European Game Information). Dzięki temu każdy rodzic może szybko dowiedzieć się, że np. PEGI 3 oznacza treści przyjazne jego dziecku, a PEGI 7 musi najlepiej sam przejrzeć pod kątem wrażliwości swojej pociechy.
Aplikacje dla dzieci i młodzieży (nastolatków)
przydatne zarówno w domu, jak i szkole
Język polski i nie tylko
- Buddy - nauka słówek po angielsku.
- Duolingo - nauka języków obcych.
- English Grammar Test - można wybrać testy na poziomie dla początkujących lub zaawansowanych.
- Mondly - aplikacja do nauki języków obcych. Daje duże możliwości wyboru języka ojczystego (w przeciwieństwie do Duolingo).
- Lekturowo - treści i opracowania lektur.
- Polska ortografia (od Eductify) - pozwala ćwiczyć i utrwalać pisownię oraz powtórzyć np. części mowy i zdania. Aplikacja częściowo bezpłatna (pełna wersja jest dedykowana np. do rodziców, aby mogli śledzić postępy swoich dzieci).
- Wolne Lektury - książki wydane w postaci ebooków i audiobooków po wygaśnięciu do nich praw autorskich.
- WOW (Words of Wonders) - tworzenie słów z zestawu liter ma doprowadzić do przejścia rundy i dowiedzenia się czegoś o wspaniałych miejscach.
Kodowanie
- Lightbot Hour
- SpriteBox
Liczby, logika, myślenie, fizyka, wyobraźnia... - trening mózgu
- Brain It On - prosta w swej formule, a jednak nie infantylna. Pozwala podpatrzeć prawa fizyki w praktyce.
- Brain Plus, Brain Test - testy i zadania dla mózgu.
- Frog Puzzle - należy pomóc żabce doskoczyć do celu tak, aby znalazła się po drodze na każdym kamyczku. Można także samodzielnie ułożyć trasę. Tę aplikacje wypróbowałam z dziećmi i lubiły do niej wracać.
- Gears Logic Puzzles - układanie kół zębatych tak, aby wszystkie się kręciły.
- JoinBlocks - gra, która wymaga myślenia i może pomóc w utrwaleniu mnożenia razy dwa.
- KidsPuzzle - puzzle dla młodszych dzieci (od czteroczęściowych obrazków).
- Łamigłówki z zapałkami.
- Matematyka (od Eductify) - testy zaczynają się od dodawania i odejmowania do 20, a kończą na wyrażeniach algebraicznych, geometrii i procentach.
- Nonogram - tzw. japońska krzyżówka, czyli tworzenie obrazka z kwadracików, wymagające cierpliwości, dokładności i wyobraźni.
- Origami Paper Folding - nauka tworzenia origami, wymagająca planowania określonej ilości ruchów.
- Patternz - zawiera genius mode oraz relax mode. Jednym z zadań jest planowanie jak najmniejszej liczby ruchów w stworzeniu wymaganego układu.
- ReaderPro - nauka czytania ze zrozumieniem.
- Rube's Lab - dodaj elementy w taki sposób, aby piłka odbiła się i spadła, zdobywając klucz do nastęonej rundy. Wciąga.
- Quick Brain - pozwala szybko powtórzyć tabliczkę mnożenia, zagrać np. w grę „2048”, która wydaje się łatwa, ale ukończenie jej wcale nie przychodzi tak prosto.
- Train Your Brain - różne zadania wymagające myślenia.
Świat, przyroda, a w tym zwierzęta, rośliny i ekologia
Zwierzęta:
- BirdNET - rozpoznawanie ptaków po ich śpiewie.
- Dogo - pokazuje kroki, jak wytresować pieska.
- Dog scanner (a także: Cat scanner, Horse scanner) - za pomocą aparatu pomaga rozpoznać rasę pieska (kota, konia).
Mapy: zadania i pomocne w podróży mapki:
- Mapa turystyczna - przedstawia szlaki w górach polskich, a także częściowo czeskich i słowackich. Pozwala też sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższe schronisko lub ile czasu może zająć przejście wybranego odcinka. Na stronie www.mapa-turystyczna.pl, trasę można wcześniej wydrukować.
- Mapy.cz - szlaki dla miłośników rowerów, a także gór.
- PackKing - wsparcie przy pakowaniu się na wycieczkę. Wybierasz termin, miejsce, planowane aktywności, a aplikacja zaproponuje, co możesz zabrać.
- World Map Quiz (Mapa Świata - Qiuz) - prosta i ładna. Jest świetnym sposobem na utrwalenie mapy świata: położenia państw, ich flag oraz największych miast, a także rozmieszczenia mórz i oceanów.
- Study Ge - nauka rozmieszczenia państw na świecie i ich stolic.
- Zamki Świata (World of Castles) - okazja do poznania zamków, pałaców i zdobycia najważniejszych informacji o nich. Do wyboru jest kilka państw (w tym Polska oraz Czeska Republika), a w każdym działa mapa z zaznaczonymi miejscami występowania budowli oraz ich zdjęcia. Aplikacja może nawigować do wybranego celu za pomocą Map Google.
Ekologia
- Aplikacje zwiększające świadomość i wiedzę na temat segregacji śmieci: Sortownia, Działaj z ImPETem, Gdzie wyrzucić? czy Kultura Segregacji.
- Zrób to sam (DIY), czyli pomysły na ponowne użycie materiałów i rzeczy: Organizer, Paper reuse product, Recycled plastic bottles, Cardboard Recycling Ideas, Easy Plastic Bottle Crafts, DIY Plactic Bottle, DIY Cardboard Crafts.
- Aplikacje rzucające wyzwania i pomysły na to, jak można żyć bardziej ekologicznie: Czech Zero Waste, Plastic Patrol.
- Życie i jedzenie w zgodzie z naturą: Plant Jammer, Waterbot, HarcApp czy Zioła lecznicze.
Tworzenie grafik: ulotek, plakatów, zaproszeń, filmów itp.
Plakaty, wizytówki, zaproszenia:
- Brand Maker - kompleksowa twórczość związana z tworzeniem wizerunku firmy (na miarę możliwości darmowej aplikacji).
- Canva - zarówno aplikacja, jak i strona internetowa. Wymaga rejestracji, daje możliwość stworzenia różnych grafik. Może razem z dzieckiem stworzysz zaproszenie na jego urodziny?
- Jak zrobić przybory szkolne? - aplikacja-poradnik do ręcznego stworzenia różnych przyborów, np. zakładek czy piórników.
- Posters - prosta, dzięki niej można stworzyć plakat, animację lub zaproszenie.
- Poster Maker – łatwa i szybka w obsłudze. Można wybrać język interfejsu i ustawić rozdzielczość zapisu.
- Product Marketing Ad Maker, Poster Maker, Visiting Card Maker, Video Flyer - to kilka podobnych do siebie (pod względem budowy interfejsu i możliwości) aplikacji. Służą do tworzenia różnych rzeczy, kolejno: plakatów, wizytówek oraz ulotek w postaci filmu lub GIF-a. Same w sobie dają ciekawe możliwości, zawierają ładne tła (np. przypominające marmur czy akwarelową plamę), ale dużo opcji zarezerwowanych jest dla wersji pro. Podczas korzystania z którejś z apek trzeba się wykazać cierpliwością do wyłączania reklam, które czasem wyskakują niespodziewanie, od razu dając możliwość zainstalowania innych aplikacji.
- WordCloud – chmurę stworzoną ze słów można wykorzystać jako notatkę, ponadto jest to ciekawe narzędzie do skomponowania plakatu (lub jego części) albo zbioru słów kluczowych związanych z jakimś tematem.
- Zaproszenia i kartki: Wideo zaproszenie Maker, Birthday Invitation Card, 1Invite, Video Invitation Cards, Wedding Cards, Invitation Card Maker.
Malowanie, kolorowanie i pisanie cyfrowe:
- 123s ABCs Handwriting Game - pisanie literek w stylu angielskim.
- Artecture - pozwala na dobór tła (w tym własne zdjęcie), narzędzi do rysowania. Do rysowania ozdobnych wzorów przyda się funkcja symetrii. Istnieje możliwość wprowadzenia pola tekstowego. Gotowy plik eksportuje się do trzech formatów: JPEG, BMP, PNG.
- Autodesk Sketch - aplikacja dająca duży wybór narzędzi takich jak pędzle, markery, ołówki o odmiennych twardościach, łącznie z możliwością malowania plam, tekstur, kształtów itp.
- Calligrapher - pisanie po ekranie za pomocą różnych narzędzi.
- Colouring - obrazki do kolorowania wirtualnymi narzędziami. Zawiera płatne i darmowe obrazy.
- FlipaClip - tworzenie rysunkowej animacji.
- Hand Lettering for Beginners - jak sama nazwa wskazuje: aplikacja jest po angielsku i prowadzi w początkowej nauce kaligrafii.
- Concepts - wygodna, jeśli mamy zamiar napisać coś cyfrowo, ale „odręcznie”.
- LazyDog - nauka pisania kilku stylów kaligraficznych.
- Mądre Literki - wersja L:ITE - nauka pisania polskich literek według polskich norm. Z tego, co wiem - aplikacja stworzona przez ojca dla swojego dziecka.
- Medi Bang Paint - jej komputerowa wersja jest przede wszystkim przeznaczona do tworzenia komiksów. Taką też możliwość daje aplikacja na smartfony. Można tu malować linie za pomocą prowadnic, pracować na warstwach, wstawiać obrazy.
- PaperDraw - aplikacja w swej zawartości podobna do Atrecture. Prosta i wygodna w obsłudze.
- Pixel Art - kolorowanie według numerów.
- Quiver - „nowy wymiar kolorowania”. Drukuje się dostępne w aplikacji obrazki, następnie koloruje w dowolny sposób, a później za pomocą specjalnego przycisku w aplikacji i aparatu kolorowanka może stać się obrazem 3D.
- Smoke Name Art - tworzenie napisów skomponowanych z kolorowym dymem.
- Silk Paints, Silk Art Portrait oraz Doodle Master - tutaj można napisać coś lub namalować symetrycznie, korzystając maksymalnie aż z dwunastu osi (z doświadczenia: dzieciom podobało się to, co udaje im się stworzyć)
- What to draw? oraz Draw It! - creative ideas - to aplikacje odpowiadające na brak natchnienia i pytanie: Co namalować?
Filmy - obróbka:
- Videoshop - poza podstawowymi funkcjami, takimi jak cięcie, zmienianie prędkości czy kadru, dodawanie podkładu muzycznego, ta aplikacja oferuje dosyć bogatą bazę różnych dźwięków m.in. odgłosy różnych zwierząt czy klaszczącej widowni.
- YouCut - prosta w obsłudze, pozwala m.in. wyciąć fragmenty filmu oraz podzielić go na części, z których na każdą z osobna można nałożyć filtr, przyspieszenie, ramkę, kadr itp. Istnieje także możliwość dodawania emoji, podkładu muzycznego czy tekstu.
Pisanie pamiętnika: będąc na wakacjach lub wycieczce, można zainicjować stworzenie cyfrowego mini pamiętnika, wymagającego zdjęcia, notatki, określenia nastroju. W tym temacie polecam:
- Universal Diary - każdego dnia możesz odpowiedzieć na jedno pytanie, czyli: „Jak minął dzień?”,
- Pamiętnik pytań (Question Diary) - pytania są dociekliwie, bo wymagają zastanowienia się nad ważnymi rzeczami (np. „Czy jesteś szczęśliwy?)”, ale też wyłapują drobnostki, które plączą się między myślami, np. „Jaka piosenka chodzi ci po głowie?”.
- Pamiętnik oraz Diary - bardzo do siebie podobne, różni je szata graficzna (kolory można zmienić). Dają możliwość zrobienia notatki na temat minionego dnia, dodania zdjęcia, a nawet emotki wyrażającej ogólny nastrój.
- DailyLife - podobna do dwóch poprzednich, ale bardziej zaawansowana w ustawieniach wyglądu dziennego wpisu.
W trzech ostatnich aplikacjach notatki można eksportować do PDF albo bezpośrednio do drukarki. Może się przydać, gdyby w szkole po wakacjach zadaniem było napisanie „Kartki z pamiętnika wakacyjnego”.
Zdjęcia - obróbka i ciekawe efekty:
- 1998 Cam - dodawanie efektów i kolorów znanych z kieszonkowych analogowych aparatów, popularnych w latach 90. XX wieku.
- Art Pencil Camera - zamiana fotografii w obrazki szkicowane, malowane itp.
- InShOt - polecam głównie do tworzenia kolaży ze zdjęć.
- Neptune Camera - przyjemna dla oka oraz prosta w obsłudze.
- Photo Lab – mój hit jeśli chodzi o dodawanie ciekawych efektów, a nawet zmienianie tła zdjęcia.
- Polarr - interfejs podobny do profesjonalnego programu graficznego, dlatego wymaga podstawowej wiedzy oraz dłuższego zapoznania się z nią, aby uzyskać satysfakcjonujące efekty.
- Snapseed - podobnie jak Polarr ma wiele narzędzi, ale obsługa jest bardziej intuicyjna.
Inne
- Historia polska - trochę historii przedstawionej na obrazach.
Ruch to zdrowie - aplikacje, dzięki którym możesz ćwiczyć razem z pociechą:
- Tabata
- 7 Minutes Every Day
Strony internetowe
Zapraszam do przejrzenia Inspiracji do zajęć z dziećmi offline oraz propozycji związanych z Wirtualną edukacją (myślę, że mogą z tego korzystać nie tylko nauczyciele).
Zachęcam do komentowania i dzielenia się swoimi uwagami lub propozycjami.
Monika - kaligrafuję i tworzę treści
Bardzo ciekawa lista. Dziękuję 💖
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawa lista. Dziękuję 💖
OdpowiedzUsuń